Unitary method
Video Images

Sorry!

This video is for subscribers only.

To view this video please support me by purchasing a (very cheap!) years access.

Subscribe
Videos in this series
Please select a video from the same chapter
Video Images
Video Images
Video Images
Video Images
Video Images
Video Images
Video Images
Video Images
Video Images
Video Images
Video Images
Chapters
Want to skip to the best bits?
Gain access to chapters by taking out a (very reasonable and cheap!) one year plan
Subscribe
Unitary method
Computation and practical arithmetic
Year 11
This is the next video in the Unit 1 and 2 course for General Mathematics. I take a look at what it means by Unitary method. Unit means one and so we look at how we can find the price of one unit of something and how this can help us decide if something is a best buy or not. There are a number of worked examples which are used to explain the theory in a clear and easy to understand way.
Published: Aug. 7, 2020
Length: 14 mins and 16 seconds
Lesson notes

Lesson notes for this video are for subscribers only. Sorry! To gain access, please consider supporting me by taking out a (very reasonable and cheap!) one year plan by [clicking here]
Exam resources

There are currently no associated exam questions for this topic.

Video tags

vce maths maths tutorials year 11 general maths general maths year 11 maths grade 11 maths unit 1 and 2 general maths unit 1 and 2 unitary method what is the unitary method finding the cost of one unit of something unit cost vce general maths vce general
LEGAL STUFF

Where videos relate to VCE and I have used VCAA questions the following should be noted:
VCE Maths exam question content used by permission, ©VCAA. The VCAA is not affiliated with, and does not endorse, this video resource. VCE® is a registered trademark of the VCAA. Past VCE exams and related content can be accessed at www.vcaa.vic.edu.au